Zakladnici SOLIDARNE vjeruju kako promocija i zaštita svih razina ljudskih prava - od temeljnih sloboda izražavanja, okupljanja i udruživanja do prava na rad, dom, zdrav okoliš i javna dobra - zahtijeva trajan napor, kreativnost i otpornost na sve vrste pritiska. Stoga je njegovanje domaće filantropije za ljudska prava nužno potrebno i predstavlja test demokratske kulture u Hrvatskoj.
SOLIDARNA želi biti prepoznata kao pouzdan partner kako privatnim i javnim donatorima tako i organizacijama civilnog društva, djelujući kao njihov posrednik i katalizator mobilizacije resursa za autonomne ljudskopravaške inicijative u Hrvatskoj SOLIDARNA svoj rad temelji na otvorenosti, povjerenju i poštenju, ali i hrabrosti potrage za novim suradničkim modelima prikupljanja i raspodjele dobara potrebnih za autonomno građansko djelovanje.
SOLIDARNA je jedna nova, drugačija zaklada koja:
Zaklada SOLIDARNA je
osnovana 2015. godine kao strateška inicijativa 55 hrvatskih ljudskopravaških
aktivista i organizacija civilnog društva nakon što je postalo jasno da
članstvo Hrvatske u Europskoj uniji samo po sebi ne jamči održivost zaštite
ljudskih prava, vladavine prava i demokratskih standarda.
Osnivači Zaklade posebno su zabrinuti oko političkih i društvenih trendova u smjeru porasta antiliberalizma, nacionalizma, ksenofobije i autoritarizma u Hrvatskoj i dvjema regijama kojima pripada, središnjoj Europi i Balkanu, ali i šire. Istodobno, siromaštvo, društvena isključenost i ekonomska obespravljenost prerastaju u kronično stanje za veliki dio građana i građanki.
Pretpostavka da će doći do urušavanja javnog financiranja ljudskopravaškog aktivizma i socijalnih usluga u zajednici pokazala se točnom, baš kao i očekivanje da će potrebe za podrškom sve većem broju ad hoc inicijativa građana koje nastoje reagirati na goruće probleme rasti – posebno zato što takve akcije često ne ispunjavaju uvjete za projektno i programsko financiranje iz EU i javnih fondova.
Početnu fazu razvoja Zaklade SOLIDARNA financijski je podržao program EEA and Norway Grants u suradnji s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva u okviru projekta „Filantropija za ljudska prava“ kojeg provodi nekoliko njezinih osnivačkih organizacija - GONG, Centar za mirovne studije i Documenta, pod mentorstvom rumunjske Zaklade za razvoj civilnog društva. Projekt nam omogućuje:
Svoje programe i procedure Solidarna je razvila nakon provedenih konzultacija s organizacijama širom Hrvatske koje su identificirale prepreke u ispunjavanju svojih ciljeva i misije. Te se prepreke odnose na imperativ projektnog umjesto programskog djelovanja te administrativna opterećenja vezana uz pripremu i provedbu projekata, dodatno otežano diskontinuitetom u financiranju uslijed podkapacitiranosti ugovornih tijela te njihovoj ovisnosti o političkim okolnostima. Osim toga, manjim i novim organizacijama pristup financiranju je ograničen što uslijed formalnih zahtjeva natječaja, što zbog njihovih nerazvijenih kapaciteta za zahtjevno projektno apliciranje.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava procjenjuju da njihova održivost ovisi o stabilnosti, pristupačnosti i dostatnoj fleksibilnosti izvora financiranja u odnosu na njihove strateške i programske prioritete. Osim toga naglašavaju da bi se odnos s donatorima s administrativnog nadzora trebao pomaknuti prema odnosu povjerenja koji bi im omogućio veću responzivnost u odnosu na goruće potrebe zajednici te osigurao kontinuitet i autonomiju djelovanja.
Komplementarno financiranje putem privatnih zaklada, korporativnih donacija i doprinosa građana posebno je važno za sljedeće potrebe vezane uz zaštitu ljudskih prava.